Większości osób wydaje się zapewne, że przyjmowanie marihuany i spadek masy ciała to dwie, wzajemnie wykluczające się kwestię. Nie od dziś wszak wiadomo, że palenie tej rośliny w wielu przypadkach wywołuje niepohamowane napady wilczego apetytu. Jak się jednak okazuje, wcale nie musi się to wiązać z dodatkowymi kilogramami. Wręcz przeciwnie! Jak dowodzą wyniki najnowszych badań, THC skutecznie pomaga w walce z otyłością.

Pierwsze doświadczenia

Na Uniwersytecie w Calgary oraz Canadian Center for Addiction and Mental Health naukowcy przeprowadzili badania na myszach udowadniając, że istnieje związek pomiędzy masą ciała, spożyciem konopi oraz florą jelitową. Wyznaczywszy myszom dietę nisko- lub wysokotłuszczową, badacze podawali im THC lub placebo przez okres trzech tygodni. Okazało się, że, jak się można było spodziewać, gryzonie na diecie niskotłuszczowej zachowały wcześniejszą wagę, te na diecie wysokotłuszczowej uzyskały dwudziestoprocentowy wzrost masy ciała, natomiast myszy na diecie wysokotłuszczowej przyjmujące THC nie przytyły.

THC a flora jelitowa

W toku tych samych badań zauważono wpływa marihuany na florę jelitową. U myszy otyłych występował niepożądany wzrost mikroorganizmów z grupy Firmicutes w stosunku do mikroorganizmów Bacteroides, natomiast myszy przyjmujące THC zachowały populacje obu bakterii na optymalnym poziomie. W oparciu o powyższe naukowcy wysnuli hipotezę, że zawarte w konopiach substancje mogą wchodzić w interakcje z florą jelitową w sposób uniemożliwiający nadmierny przyrost masy ciała.

Dalsze badania

Obecnie trwają prace nad pełnym zbadaniem związku pomiędzy systemem endokannabinoidowym i florą jelitową. Ich celem jest wdrożenie w przyszłości marihuany do leczenia i zapobiegania otyłości oraz cukrzycy. Jest to o tyle istotne, że w przeciwieństwie do większości syntetycznych leków, nie wykazuje ona żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Podsumowanie

Na koniec warto rozwiać wątpliwości dotyczące różnicy pomiędzy suszem konopnym a nasionami. Otóż wbrew pokutującym ciągle mitom, to jedynie liście marihuany zawierają osławione THC. Nasiona są go zupełnie pozbawione, dzięki czemu, w przeciwieństwie do suszu, ich sprzedaż i kolekcjonowanie jest w Polsce w pełni legalna. Można je bez trudu nabyć na sztuki w specjalistycznych sklepach oferujących szeroki wybór odmian.