Potencjalne skutki uboczne stosowania medycznej marihuany

Potencjalne skutki uboczne stosowania medycznej marihuany

Niepożądane efekty medycznej marihuany

Medyczna marihuana jest coraz częściej wykorzystywana na całym świecie w leczeniu wielu chorób. Jednak, jak każdy lek, ma potencjalne skutki uboczne, o których pacjenci powinni być informowani. Wszystko zależy od indywidualnej tolerancji organizmu, dawkowania, metody stosowania oraz samej odmiany k cannabis. W dzisiejszym artykule skupimy się na prezentacji potencjalnych skutków ubocznych stosowania medycznej marihuany.

Najczęstszym skutkiem ubocznym, o którym pacjenci informują, jest uczucie zmęczenia i senności. Szczególnie w przypadku osób nieprzyzwyczajonych do THC, które jest jednym z głównych składników marihuany. Z tego powodu wielu lekarzy zaleca ostrożność przy prowadzeniu pojazdów mechanicznych lub pracy z maszynami po użyciu medycznej marihuany.

Medyczna marihuana a zdrowie psychiczne

Kolejnym aspektem wymagającym uwagi są potencjalne skutki uboczne związane z zdrowiem psychicznym. Zgłaszane są zarówno przypadki poprawy samopoczucia, jak i pogorszenia. O ile THC jest znane z efektu relaksacyjnego i przeciwlękowego, to u niektórych pacjentów może powodować symptomy przeciwne, takie jak lęk, paranoja czy nawet halucynacje. To jest szczególnie istotne dla osób z predyspozycjami do schizofrenii czy innych zaburzeń psychicznych.

Warto pamiętać, że nie każda odmiana marihuany jest taka sama. Wybór odpowiedniego szczepu z duży procentem CBD, a niskim procentem THC, może znacząco zredukować ryzyko niepożądanych skutków psychicznych.

Zmiany w apetycie i wadze ciała

Często mówi się, że marihuana powoduje zwiększenie apetytu. Jakkolwiek to prawda, to jednak nie u wszystkich pacjentów występuje ten efekt. Co więcej, u niektórych osób stosowanie medycznej marihuany może prowadzić do utraty apetytu i spadku masy ciała. Dlatego osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania powinny monitorować swoją wagę i regularnie konsultować się z lekarzem.

Niemniej jednak, efekt stymulacji apetytu bywa bardzo pożądany w przypadku pacjentów cierpiących na anoreksję, HIV/AIDS czy po chemioterapii, gdzie medyczna marihuana pomaga zwalczyć nudności i brak apetytu.

Sprawdź również  Jak działa medyczna marihuana na organizm ludzki?

Złe interakcje z innymi lekami

Wreszcie, nie możemy pominąć potencjalnej interakcji medycznej marihuany z innymi lekami. Marihuana, podobnie jak inne substancje, może wpływać na metabolizm leków i ziołowych dodatków. Oznacza to, że medyczna marihuana może albo zwiększyć, albo zmniejszyć efektywność innych leków, którymi się leczysz.

Z tego powodu ważne jest, aby przed rozpoczęciem terapii medyczną marihuaną przeprowadzić rozmowę z lekarzem prowadzącym, który pozna twoją historię zdrowia i zasugeruje efektywne dawkowanie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pojawienia się niekorzystnych skutków ubocznych.