Zespół metaboliczny, czyli grupa czynników ryzyka obejmująca wysokie ciśnienie krwi, podniesiony poziom cukru we krwi, wzrost poziomu cholesterolu oraz otyłość to problem, który dotyka obecnie coraz więcej osób. Do jego najgroźniejszych konsekwencji zaliczamy duże ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2 oraz innych poważnych dolegliwości zdrowotnych. Tym ciekawszy jest fakt, że jak się okazuje, użytkownicy marihuany są o 50 % mniej narażeni na zespół metaboliczny od osób, które nigdy jej nie stosują.

Badania na szeroką skalę

Naukowcy z wielu renomowanych ośrodków prowadzili doświadczenia mające na celu wykazanie związku pomiędzy konopiami indyjskimi a zespołem metabolicznym. Na szczególną uwagę zasługuje praca wykonana przez badaczy z University of Miami Leonard M. Miller School of Medicine, którzy w latach 2005-2010 przeprowadzili eksperyment na próbie niemal 8500 osób w przedziale wiekowym od 20 do 59 lat.

Marihuana a zespół metaboliczny

Wyniki przeprowadzonych badań jednoznacznie wskazały na skuteczność marihuany w zapobieganiu zespołowi metabolicznemu. Okazało się, że spośród osób, które nigdy nie miały z nią kontaktu aż 19,5 % cierpiało na którąś ze związanych z nim dolegliwości, natomiast zaledwie 17,5 % byłych i 13-8 % obecnych użytkowników zmagało się z chorobą. Ponadto dowiedziono, że wśród dorosłych osób w młodym wieku korzystających z dobrodziejstw tej rośliny prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu metabolicznego było aż o 54 % mniejsze.

Zbawienne działanie kannabinoidów

Za takie działaniem marihuany odpowiadają przede wszystkim zawarte w nim kannabinoidy, substancje stymulujące układ endokannabinoidowy oraz pozytywnie wpływające między innymi na metabolizm organizmu. Duże znaczenie ma tu kontrowersyjne THC, CBD i CBN, które mogłyby w pełni zastąpić konwencjonalne leki.

Podsumowanie

Możliwości zastosowania marihuany w medycynie są bardzo szerokie i poparte licznymi dowodami naukowymi. Przydatne mogą się okazać niemal wszystkie części rośliny, jednak największy potencjał wydają się mieć liście i nasiona. Co ciekawe, te drugie nie posiadają w swoim składzie THC, dlatego ich sprzedaż i kolekcjonowanie jest w Polsce całkowicie legalne. Nasiona marihuany można bez trudu nabyć w specjalistycznych sklepach oferujących szeroką gamę odmian o różnych właściwościach.