Jakie są koszty leczenia medyczną marihuaną?

Jakie są koszty leczenia medyczną marihuaną?

Czym jest medyczna marihuana?

Medyczną marihuaną nazywamy preparaty, które wykorzystują dobroczynne właściwości zawarte w konopiach siewnych. Celem jej stosowania jest złagodzenie objawów chorób takich jak stwardnienie rozsiane, epilepsja, czy ból przewlekły. Można ją zalecić nawet wtedy, gdy standardowe metody leczenia okazują się niewystarczające.

Medyczna marihuana stanowi alternatywę dla konwencjonalnych metod leczenia. Przede wszystkim, pacjent nie odczuwa negatywnych skutków ubocznych typowych dla standardowych leków. Nie doświadcza na przykład efektu osłabienia organizmu, jaki może mieć miejsce podczas chemioterapii.

Legislacja dotycząca medycznej marihuany w Polsce

Od 1 listopada 2017 roku marihuana medyczna jest w Polsce legalna. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii zezwoliła lekarzom na przepisywanie preparatów zawierających substancje z konopi indyjskich. Należy jednak podkreślić, że nie każdy pacjent ma prawo do leczenia medyczną marihuaną. Decyzję o zastosowaniu takiego leczenia podejmuje wyłącznie lekarz specjalista.

Pomimo legalności stosowania marihuany medycznej, nie jest to jeszcze powszechna praktyka. Pacjenci, dla których jest ona zalecana, najczęściej muszą sami pokrywać koszty leczenia. To z kolei stwarza niemałe wyzwanie finansowe dla wielu z nich.

Koszty leczenia medyczną marihuaną

Koszt terapii medyczną marihuaną jest różny – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Dawkowanie jest bowiem kwestią bardzo indywidualną, a co za tym idzie, także i cena leczenia będzie się różnić. Szacuje się, że średni koszt miesięcznej terapii marihuaną medyczną to około 2000 złotych.

Na koszt leczenia wpływa także fakt, że preparaty na bazie medycznej marihuany nie są refundowane przez NFZ. Tym samym całość kosztów pokrywa pacjent. Jest to jeden z kluczowych aspektów, który skłania do poszukiwania tańszych alternatyw dla tych konopnych preparatów.

Jak zredukować koszty leczenia?

Choć koszty leczenia medyczną marihuaną mogą być wysokie, istnieją również metody na ich redukcję. Jedną z możliwości jest skorzystanie z likwidacji importu. W Polsce jest to obecnie możliwe, ale proces ten wymaga pozytywnej decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Sprawdź również  Marihuana a zdrowie: Jakie są potencjalne skutki uboczne?

Kolejnym rozwiązaniem jest samodzielna uprawa konopi indyjskich na potrzeby własnej terapii. Taka praktyka jest jednak obwarowana licznymi restrykcjami prawnymi. W praktyce oznacza to, że z możliwości uprawy może skorzystać tylko niewielka grupa pacjentów.