Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę?
Co to jest medyczna marihuana?
Medyczna marihuana, znana również jako medyczna konopia siewna, to nazwa odnosząca się do stosowania suszu lub ekstraktów z roślin konopi do celów leczniczych. Wiąże się to z obecnością w ich składzie związków aktywnych biologicznie, nazywanych kannabinoidami, które oddziaływują na nasz organizm na różne sposoby. Na uwadze warto mieć fakt, że mówimy tutaj o produktach, które są regulowane prawnie i ich użycie jest dopuszczone w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce.
Medyczna marihuana stosowana jest w różnych celach, często jako środek wspomagający w leczeniu schorzeń takich jak np. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy jaskra. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwwymiotne, a także pomaga w łagodzeniu objawów związanych z przewlekłym stresem lub depresją. W Polsce dostęp do medycznej marihuany jest możliwy wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej.
Kiedy lekarz może przepisać receptę na medyczną marihuanę?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że decyzja o przepisaniu recepty na medyczną marihuanę leży w gestii lekarza. W Polsce obowiązuje prawo, które daje możliwość przepisania takiej recepty w przypadku, gdy standardowe metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a pacjent nieprzerwanie cierpi z powodu choroby. Podkreślmy jednak, że nie wszystkie schorzenia są wskazaniem do przepisania recepty na medyczną marihuanę.
Nie można również pominąć faktu, że leczenie medyczną marihuaną nie jest standardową terapią, a jej stosowanie jest dopuszczane jako uzupełnienie dotychczasowego leczenia. Najczęściej przepisywana jest ona pacjentom z przewlekłymi i ciężkimi chorobami, które wywołują silny ból lub powodują utratę apetytu i masy ciała.
Jak wygląda proces uzyskania recepty na medyczną marihuanę?
Uzyskanie recepty na medyczną marihuanę nie jest procesem prostym, lecz nie jest też niemożliwym. Przede wszystkim potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego, który zdecyduje o celowości tej formy terapii. Lekarz musi także poinformować pacjenta o możliwych efektach ubocznych stosowania medycznej marihuany i uzyskać jego pisemną zgodę na ten rodzaj leczenia.
Następnym krokiem jest wizyta u specjalisty, który ma prawo przepisywać tego typu leki. W Polsce są to lekarze posiadający specjalizacje z dziedziny np. neurologii, onkologii, reumatologii. Po przeprowadzeniu dodatkowych badań specjalista może przepisać receptę i skierować pacjenta do apteki, która ma prawo do dystrybucji medycznej marihuany.
Jakie są potencjalne przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany?
Warto podkreślić, że stosowanie medycznej marihuany, jak każdego leku, wiąże się z potencjalnym ryzykiem i może powodować efekty uboczne. Są one zależne od dawki, czasu trwania terapii i indywidualnej reakcji organizmu. Należą do nich m.in. suchość w ustach, zmęczenie, zawroty głowy, podwyższony puls, a także możliwość rozwoju zależności psychicznej.
Przeciwwskazaniem do zastosowania terapii medyczną marihuaną są m.in. choroby serca, zaburzenia psychiczne, ciąża i karmienie piersią. W przypadku osób starszych i młodzieży konieczne jest rozważenie korzyści i potencjalnych ryzyk leczenia. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzję o przepisaniu medycznej marihuany zawsze podejmuje lekarz.